4,5 G ile internet ve iletişim anlamında bizi hayli ileri götüren teknoloji yerini 5G ye bırakmış durumda. Türkiye’ye henüz gelmeyen fakat çalışmalarına başlanılan teknolojinin altyapısı Ankara’da 5G vadisi adıyla oluşturulmuş durumda. 2021 yılında ülkemize sunulacak olan 5G teknolojisinin  tamamlanması 2023’ü bulacak.

5g teknolojisi ne zaman geliyor sosyorol

Mobil internette gecikme sürelerini kısaltacak olan teknoloji için Türkiye yol haritasını çizmiş durumda. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 5G’ye  geçişlere rehberlik edecek “5G ve Ötesi Beyaz Kitap” resmen yayınlandı. Bu kitaba göre Türkiye 2023 yılında bu teknolojiye tamamen hazır hale getirilecek.

2021 yılının 3. çeyreğinde hazırlıklarına başlanacak olan çalışmaların 2023 yılında mobil iletişim abonelerinin kullanımına hazır olması planlanıyor.Temel şebekenin tamamlanmasının ardından sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) başta olmak üzere 5G’ye yönelik ürün ve servisler ise 2023 yılında hayatımızda olacak.

5g vadisi

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone’un da imza atarak dahil olduğu protokol çerçevesinde oluşturulan 5G Vadisi’nin alt yapı kurulumunu ise şunşar gerçekleştirecek: ULAK Haberleşme A.Ş., Huawei, Spark Ölçüm Teknolojileri, NETAŞ, i2i Systems, Ericsson, Samsung.

Önceki makaleGTA VI ÇIKACAK MI ? Nerede Geçecek ?
Sonraki makaleFORTNİTE 1200 OYUNCUYUNUN HESABINI KAPATTI!
Ben 8 yıldır işini aşkıyla yapan bir grafikerim. En sevdiğim Rap müzik tasarımlarıyla bu işe başlayıp buralara geldi. Ayrıca Teknolojiye olan merakım bana Bu siteyi açmamı sağladı. Esenle kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin