Geçtiğimiz günlerde Huawei telefonların artık güncelleme almayacağını açıklayan Amerika bu açıklamasından sonra ilk geri adım attı. Trump tarafından açıklama yapıldıktan sonra
Huawei cephesinden emin ve kararlı açıklamalar duymuştuk. Şirket kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını ve kullanılabilir durumda olduğunu söylemişti.

huawei işletim sistemi
Huawei

Huawei için ilk yasak Google hizmetlerinin yeni telefonlarda kullanılamayacağı açıklaması yapıldı. Bunun üzerine İntel ve Qualcomm gibi şirketlerin de desteğini kesiklerini açıklamışlardı. Yapılan açıklamalardan sonra Huawei cephesinden gelen cevap “Biz buna hazırdık” benzeri açıklamalar olunca Amerika Ticaret Bakanlığı geri adım atmak zorunda kaldı gibi görünüyor.

Fuchsia İşletim Sistemi
Fuchsia İşletim Sistemi

ABD, Huawei’ye uyguladığı kısıtlamaları geçici olarak hafiflettiğini duyurdu. Bu haberler Huawei cihazları için güncelleme sıkıntısı çekilmeyecek ve bu sayede Huawei markasının devam edilebilirliği sağlanacak. Bu süre zarfında Huawei şirketinin yeni anlaşmaları için verilen süre olduğu açıklandı.

huawei google

Bu karar her iki devletin de milyon dolarlara ulaşacak zarara uğraması demek. Çünkü bu açıklamadan sonra bile Abd şirketleri zarara uğradıklarını söylüyor. Bakalım ve görelim Huawei gibi büyük bir şirket Google desteklerini almadan işletim sistemini geliştirebilecek mi ? Bizce bu her ne kadar zor gibi gözükse de Huawei bunun altından kalkacaktır. Ya da yapılan bu açıklamalar Apple markasını satışlarda geçerek ikinciliğe yükselen Huawei satışlarını düşürmek için mi yapıldı bilemiyoruz. Sizce ne olacak ?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin