Geçtiğimiz aylarda Abd Başkanı Trump’un açıklamasından sonra Huawei Firmasının Abd’nin birçok firması tarafından kullanılması yasaklanmıştı. Ulusal güvenlik gerekçeleriyle Huawei markasına uygulanan yasaklamaların en yenisi ise Abd merkezli Google tarafından yapıldı. Android işletim sistemi kullanan Huawei için yeni güncellemelerin verilmeyeceğini söyleyen  Google, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini bitirdiklerine dair açıklamalar yaptı. Bu açıklamanın bir anlamıysa Huawei marka telefonlar da hiçbir Google hizmeti kullanılamayacak. Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacağı bilinen Huawei’nin bu zamana kadar çıkan telefonlar etkilenmeyecek.

Google suspends business relationship with Huawei

‘MEVCUT TELEFONLAR İÇİN GEÇERLİ DEĞİL’

Bu haberin üzerine ikinci bir açıklama ile şuan piyasa da bulunan Huawei cihazların bu durumdan etkilenmeyeceğini söyleyen firma yeni gelecek modelleri için kararlarında kesin  olduklarını açıkladı.

5b8e02b7b699de0abc78d114

Bu açıklamaların üzerine Huawei kendi yazılımlarını geliştirdiklerini duyurdu. Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei aslında bu açıklamayı daha önce duyurmuştu. Hatta Çin üzerinde bazı modellerde bu işletim sisteminin kullandığını söylemişti. Abd’nin aslında kendi teknolojilerinin önüne geçen bu markaya böyle yaptırımlar uygulaması hiç doğru bulunmuyor. Huawei’nin bu yaptırımlar dsonrası neler yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Aşağıda Resmi kaynaklardan paylaşılan Twitleri görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin